Smażona pierś z kaczki (bez pieczenia)

Może się wydawać, że usmażenie piersi z kaczki jest sporym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli by wierzyć wszystkim ekspertom z programów kulinarnych. Moim zdaniem taka podstawowa wersja jest bardzo prosta, szybka i co najważniejsze smaczna. Dlatego nie zrażaj się i do dzieła!

Składniki:

1 pierś z kaczki

1 ząbek czosnku

Tymianek, sól, pieprz

Całość zaczynamy od nacięcia skóry kaczki. Trzeba uważać, żeby przy okazji nie rozciąć mięsa, ponieważ przez to łatwiej się wysuszy. Skórę nacinamy w kratkę lub tylko w poprzek. Nacięcia nie muszą być jakoś gęsto. Chodzi tylko o to, aby tłuszcz który będzie się wytapiał miał którędy wyciekać.

Pierś obsypuję przyprawami i obkładam cieniutkimi plasterkami czosnku tylko od strony skóry. Całość zostawiam do marynowania. Najlepiej na całą noc. Przed smażeniem trzeba pamiętać, aby pierś przed trafieniem na patelnię miała temperaturę pokojową, więc przynajmniej 30 minut wcześniej wyjmujemy ją z lodówki.

Zdejmujemy cały czosnek, żeby się nie przypalił. Pierś kładziemy skórą  do dołu na bardzo rozgrzanej patelni. Czas smażenia zależy od wielkości piersi, ale w przypadku takiej średniej wielkości 8 minut od strony skóry i 4 minuty na drugiej jest wystarczająco.  Warto też zwrócić uwagę na to, żeby cały tłuszcz spod skóry się wytopił.

Po usmażeniu odkładamy pierś do odpoczęcia na połowę czasu smażenia, czyli w moim przypadku 6 minut. Po tym kroimy w grube plastry i podajemy.

Reklamy